ciekawostki

roślinne rekordy

Najpotężniejszy pień o największej masie drewna ma mamutowiec Sequoiadendron giganteum o nazwie General Sherman z Sequoia National Park (USA). Drzewo to przy 83,6 m wysokości i 8,25 m pierśnicy ma pień o objętości 1540 metrów sześciennych

Najgłośniejszą rośliną jest pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej Hura crepitans. Owocami tego drzewa są suche torebki, które po osiągnięciu dojrzałości pękają z hukiem podobnym do wystrzału z broni palnej. Energia wyzwolona przy pękaniu owocu pozwala wyrzucić nasiona na odległość kilkunastu metrów.

Największe kwiaty świata należą do gatunku rafflesia arnoldi. Roślina ta rośnie dziko tylko na wyspie Sumatra w Indonezji. Kwiaty osiągają średnicę 1 metra i wagę do 9 kg. Każdy z pomarańczowo-brązowych płatków osiąga pół metra długości i ponad 2 centymetry grubości. Kwiat jest ozdobą wątpliwą ze względu na odór padliny, który wydziela by zwabić owady zapylające


Za najdroższą roślinę w historii uważana jest cebula hiacynta sprzedana w 1774 roku. Za odmianę nazwaną 'Król Wielkiej Brytanii' zapłacono wówczas 100 funtów co przy obecnej wartości pieniądza równa się 200 tysiącom dolarów. Obecnie dużą wartość osiągają także grzyby. W 2004 roku nowojorski restaurator zapłacił rekordową cenę 41 tys. dolarów za ogromną, ważącą 1,08 kg białą truflę na aukcji w Grinzane Cavour w północno-zachodnich Włoszech. Nikt tego grzyba nie spróbował bo... zepsuł się w restauracyjnej chłodni.

Najmniejsza roślina kwiatowa to wolfia Wolffia angusta z Australii. Osiąga ona zaledwie 0,6 mm długości, 0,33 mm szerokości i 0,15 mg wagi.
Najmniejsze paprocie mają długość 1,2 cm i reprezentują pochodzące z Ameryki Środkowej gatunki: Hecistopteris pumila i Azolla caroliniana. Drobny mech Ephemerum jest tak mały, że widoczny jest tylko pod mikroskopem
Robi też wrażenie wielkość największego z mchów - przedstawiciel rodzaju zdrojek Fontinalis osiąga 90 cm.
Zdrojek wystepuje prawdopodobnie także w Polsce.

Najgrubszym znanym drzewem na świecie jest cypryśnik Taxodium mucronatum, rosnący w Meksyku w Santa Maria del Tule, Oaxaca. Ma aż 34 metry obwodu (10,82 m średnicy) i 43 m wysokości. Przez długi czas przypuszczano, że jest to kilka drzew zrośniętych pniami. Dopiero badania próbek DNA wykazały, że jest to pojedynczy egzemplarz.

Najtwardsze drewno mają drzewa z rodzaju Sideroxylon występujące w zwrotnikowej Afryce i Azji. Ich drewno jest nazywane żelaznym ze względu na twardość i wagę.

Najcięższe drewno stwierdzono jednak w przypadku oliwki Olea laurifolia. Sześcian drewna tego gatunku o boku 1 metra waży aż 1490 kilogramów.

Najlżejsze drewno ma rosnący na Kubie gatunek o nazwie Aeschynomene hispida. Jeden metr sześcienny drewna waży tylko 44 kg.

O miano najwyższego drzewa rywalizują trzy gatunki: jedlica Pseudotsuga menziesii, eukaliptus Eucalyptus regnans i sekwoja wiecznie zielona Sequoia sempervirens. Do tego ostatniego gatunku należą najwyższe obecnie znane i rosnące drzewa: Stratosphere Giant o wysokości 112,34 m (Humbold Redwoods State Park, USA), Mendocino Tree 112,01 m (Montgomery Woods State Reserve, USA), National Geografic Tree 111,37 m (Redwood National Park, USA). Najwyższa żyjąca daglezja przekracza 100 m wysokości, jednak dane historyczne mówią o drzewach osiągających blisko 120 m wysokości. Najwyższy zmierzony eukaliptus ma niecałe 100 m wysokości, jednak dane historyczne mówią o drzewach osiągających nawet 150 m wysokości (eukaliptus z Watts River, Victoria, Australia).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz